Čistenie vodovodného potrubia


Čistením vodovodného potrubia sa zaoberáme už dlhú dobu. Pri týchto čisteniach sa stretávame s rôznymi potrubiami, či už veľmi alebo menej zanesenými. Avšak každé jedno potrubie je do istej miery zanesené, čo nás privádza k alarmujúcim výsledkom o tom akú vodu v našich domácnostiach pijeme. Hoci na prvý pohľad vyzerá voda čisto a priehľadne opak je pravdou. V jednej z domácnosti sme vykonávali aj laboratórny test, jeho výsledkom bolo , že vo vode vypustenej z potrubia pred čistením sa nachádzajú mikročiastočky piesku, ktorý je len ťažko vylúčiteľný z tela. Po čistení potrubia novou technológiou sme test zopakovali, voda tečúca cez toto potrubie bola znova pitná. Čistenie pre nás nie je len bežnou prácou, je to hlavne možnosť ako dopriať ľudom zdravšie prostredie a umožniť im piť pitnú vodu, čistú aj po tom ako prejde ich vodovodným potrubím.

Prečo čistiť ?

Možno si vravíte, že vás sa to netýka, vaša voda z vodovodu je predsa určite pitná. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či je pitná aj potom ako prejde vaším potrubím? Hoci sa o tomto fakte veľa nehovorí, ak chceme piť naozaj pitnú vodu mali by sme venovať pozornosť takémuto čisteniu aspoň raz za 5 rokov. Zabránime tak trvalému usádzaniu nečistôt a v konečnom dôsledku až upchatiu nášho potrubia.

Na otázku prečo čistiť vodovodné potrubie, si najprv skúste odpovedať zopár otázok:

Tečie vaša voda z kohútika tak ako by mala alebo tečie menším prúdom?
Ako vyzerá voda v pohári ? Je priezračná ? Mierne sfarbená ? Sú v nej pri dôkladnom pohľade viditeľné mikročiastočky ?
Nemá nezvyčajnú vôňu ? Zapácha pri napúšťaní?

Či sa vo vašom potrubí množia baktérie často voľným okom vo vode vidieť nemôžeme; avšak je jeden jednoduchý spôsob: vidieť ich môžeme na sitku našej vodovodnej batérie, kde sa viditeľne usádzajú hneď po styku s našou pitnou vodou. Ak si nieste istý skúste takéto sitko jednoducho demontovať a dôkladne si ho poobzerajte.

Ako vyzerá sitko na vašej vodovodnej batérií? Je zanesené?

 

 

 

 

 

Ak je vo vašom vodovodnom potrubí znížený prietok vody, voda je sfarbená alebo zapácha, odporúčame čistenie a   dezinfekciu potrubia.

Ak vaše sitko vyzerá aspoň z polovice tak ako na obrázku, neváhajte nás kontaktovať .


Ako čistenie prebieha:

Čistenie vodovodného potrubia prebieha v niekoľkých fázach. dome sa systém preplachuje po častiach. Žiadny úsek nesmie byť dlhší ako 100 m. Najnižšia rýchlosť vody pri preplachovaní rozvodu musí byť aspoň 2 m/s. Počas preplachovania sa musí voda vymeniť najmenej 20-krat. Odberne miesta, ktoré sú k dispozícii na stanovenom poschodí musia byť otvorene naplno. Poradie preplachovania by malo byť od najbližších častí k najvzdialenejším. Náš pracovník teda stroj napojí na hlavný prívod vášho vodovodného potrubia, následne stroj nastaví podľa vašich parametrov , spustí stroj a ďalší pracovníci sa starajú o výmenu vody – odberné miesta ( vaše vodovodné batérie) musia byť pri výmene otvorené naplno. Na pohľad je to jednoduché čistenie avšak naši pracovníci musia celý čas dohliadať na správny tlak vody a vzduchu vo vašom potrubí a iné dôležité skutočnosti. Nezabúdajme totiž, že pracujeme s potrubím , ktoré môže byť poškodené nielen nečistotami zanesením, ale aj koróziou a to môže pri nesprávnom postupe pri čistení spôsobiť havarijný stav, preto je každý náš pracovník špeciálne školený. Ponúkame tiež výmenu ventilov a iných komponentov a rekonštrukciu poškodeného potrubia, v pripade , že je potrebné vymeniť niektorú časť. Stav potrubia , ventilov a ostatných komponentov kontrolujeme už pred čistením, ak je potrebné vymeníme komponenty za nové . Pre čo najdlhšiu životnosť V praxi to vyzerá tak, že v pracujeme s vysoko kvalitnými materiálmi.

Výsledky čistenia:

Odstránením usadenín v potrubí zvýšime prietok vody, ktorá prechádza čistím potrubím a tak sa v nej nenachádzajú nečistoty. Aby , sme vyčistili potrubie aj od baktérií po čistení prevádzame dezinfekciu potrubia bez použitia chémie. O dezinfekcií sa viac dočítate v sekcii „Dezinfekcia vodovodného potrubia“. Po vyčistení potrubia sa predĺži aj životnosť vodovodných batérií, ktoré tak nie sú zanášane nečistotami z potrubia.

Spracovala: Bc.Jana Lizáková